Spiritualitás

SPIRITUALITÁS

A spiritualitás azt jelenti, hogy megvalósítjuk az isteni eszményképet.
Ez az az átalakulás, amikor emberi természeted istenivé válik.
Ezt az abhjásza vagy spirituális gyakorlás – (más néven) szádhana – és a vairágja (szenvedélytelenség) segítségével vihetjük végbe, melyek a lemondás eszközei. A tudatos erőfeszítést, hogy magunkat a legfelsőbb valósággal egybeolvaszthassuk spirituális szádhanának nevezzük, mely mindannyiunk közös célja kéne, hogy legyen, habár a folyamat más és más lehet. Ha gyorsan szeretnél fejlődni a megfelelő szádhanát kell végezned. Ha Te az önmegvalósítás ösvényén járó tanuló vagy, magad választhatod meg a napi szádhana gyakorlatodat. Ha a lemondás útját gyakorlod a megfelelő szádhanát a Gurutól kell megkapnod és intenzív hittel kell azt gyakorolnod. A bölcsekkel folytatott folyamatos szatszanga (spirituális összejövetel) és a srutik (szentiratok) tanulmányozása a Guru segítségével lassan kimossa belőled a rossz, világi szanszkárákat (benyomások). Tedd az intenzív belső szadhanát életed  alapeszméjévé. Alapozd az életed az  Isteni tudatosságra való szüntelen emlékezésre és érezd az Ő jelenlétét folyamatosan.

A szádhana először mechanikus és csak a későbbiekben válik az ember életének részévé. Az elején lélekölő rabszolgamunkának tűnik de később örömöt, békét, erőt, bátorságot és szabadságot jelent majd. Ne légy erőtlen a szádhanádban. A szádhana az ami segíteni fog neked hosszú távon. Ez az egyetlen vagyonod ebben az életben. Légy rendszeres a  gyakorlásban és eléred az önmegvalósítást még ebben a születésben. Sose bánd az ismétlődő hibákat a szádhanádban. Ne ess kétségbe. Ne add fel a küzdelmet vagy a szádhanát! Állj fel és küzdj megint! Minden egyes alkalommal közelebb vagy a sikerhez. Minden hiba egy lépcsőfok a sikerhez vezető úton. Biztos, hogy sikerülni fog végül!

Csak ha megtisztítottad a szívedet, lecsendesítetted az elmédet, lenyugtattad a gondolataidat és a hullámzó érzelmeidet, visszavontad az érzékeidet, megritkítottad a vászanákat (titkos vágyak), csak akkor tapasztalhatod meg a dicsőséges Átmant (Önvaló vagy Lélek) a meditáció által. Az isteni természet megvalósításának gyakorlati módszere az, amikor átalakítjuk az állati természetünket, meghaladjuk az emberi természetünket és felébresztjük a bennünk rejtőző spirituális jellemvonásainkat.

Ezt tökéletes etikai evolúcióval, önuralommal, önelemzéssel, önmagunk megtisztításával, koncentrációval, meditációval, a mindenki felé irányuló önzetlen szeretet és szolgálat gyakorlásával és a megfelelő belső kultúra kialakításával azaz a helyes beszéddel és magatartással érhetjük el.
Ez az egyetlen út a jógához (az összekapcsolódáshoz) és a belső fejlődéshez.

Sose panaszkodj a rossz körülmények miatt. Hozd létre a saját mentális világodat bárhol is vagy, bárhová is mész. Ne próbálj meg elmenekülni a rossz vagy kellemetlen körülményektől. Isten azért tedd oda, hogy gyorsabban fejlődhess. A világ nem akadály a spirituális utadon. A világ a Gurud. A világ egy iskola.  A világ virat vagy Ísvara (Isten). Tökéletes békesség, az isteni erények tökéletes kifejlesztése, szent gondolatok, fegyelmezett étrend, mindezek kövezik ki a sikerhez vezető utadat a spirituális ösvényen.

A spirituális életed első pillanatától világosan meg kell értened, hogy az igazi alázatosság, az az őszinte vágy, hogy gyökerestül kitépjük a büszkeséget, az egoizmust és féltékenységet valamint az őszinte és növekvő önelemzés, mellyel felfedezhetjük hibáinkat és fejleszthetjük magunkat jelentik az előrehaladás reményét.

Az elme természete az, hogy azzá válik, amire erősen gondol. Így, ha mások hibájára gondolsz az elmédet megterhelik azok a hibák, legalábbis addig, amíg rájuk gondolsz. Az, aki ismeri ezt a  pszichológiai törvényt, soha nem adja át magát mások bírálatának és nem keres hibát mások életvitelében. Inkább mindig dicsér másokat, mindig csak a a jót látja másokban. Ez a módja a koncentráció fejlesztésének, jógának és a spiritualitásnak. Egy ember se abszolút rossz. Mindenkinek vannak jó jellemvonásai. Próbáld meg a jót látni mindenkiben. Fejleszt ki a jót meglátó természetet. Vizsgáld meg saját természeted. Fedez fel egy pontosan kivehető hibádat. Találd meg annak az ellenkezőjét. Például mondjuk, hogy ingerlékenységtől szenvedsz. Az ingerlékenység ellenkezője a türelem. Meditálj rajta rendszeresen minden reggel egy pár percig. Vedd például sorra a türelem értékét az egyik nap, a gyakorlatát provokáció esetén a másik nap. Válassz egy értéket minden hónapban és tartsd szem előtt, hogy megvalósíthasd. Meditálj rajta minden reggel amikor felkelsz és minden este mielőtt lefekszel. (Meditáció a 12 erényen, minden hónapban ide kattintva)

Nem vezet könnyű út a felszabaduláshoz, csak az apró tökéletesítés, javítás, tisztulás, dzsapa és cölibátus.

Ha már megállapodtál az ahinszában vagyis az agresszió mentességben, sose leszel durva, kemény, gőgös még egyetlen pillanatra sem. Soha nem bukkan fel benned gonosz gondolat vagy mások bántásának ötlete még csak egy pillanatra sem. A szíved megtelik szeretettel, kedvességgel és együttérzéssel.

Másokat nem bántani könnyebb, mint mások által nem megbántva lenni. Közömbössé kell válnod. Meg kell ölnöd az egoizmusodat. A türelmet maximális fokra kell fejlesztened, ha azt szeretnéd, hogy mások ne bántsanak (meg).

– Srí Szvámí Sivánanda

Hasonló tanításokat ide kattintva olvashatsz.