Sáskaállás (Salabhászana)
„A hajlékony hát meghosszabbítja az életet” – Kínai közmondás
A legtöbb ászanával ellentétben a Sáskaállás, vagy Salabászana egy hirtelen mozdulatot igényel ahhoz, hogy felvegyük a pózt. Hatásai kiegészítik a Kobraálláséit, – de míg a Kobraállásnál a hangsúly főleg a test felső részén van, addig a Sáskaállás inkább az alsó részt dolgoztatja.
Kivitelezés
A kivitelezéshez négyféle kéztartást használhatunk:
- Tenyerek lefelé, a talaj felé néznek, kisujjak összeérnek (klasszikus kéztartás)
- Tenyerek felfelé, a test felé néznek
- Ökölbe zárjuk kezeinket és egymással szembe fordítjuk
- Összekulcsoljuk kézujjainkat
Kezeinket behelyezzük a törzsünk alá a kiválasztott kéztartással, a könyököket is húzzuk minél közelebb egymáshoz. Állunkon támaszkodunk, majd belégzéssel megemeljük a jobb lábat, benntartjuk a levegőt 10 mp-ig, közben ügyelünk arra, hogy a csípőnk ne forduljon ki. Kilégzéssel engedjük le a lábunkat és végezzük el a bal lábbal is. Ez a Fél Sáskaállás, Árda Salabászana.
A teljes Sáskaállásnál egyszerre emeljük mindkét lábunkat, hasi légzéssel lélegzünk, minden kilégzésnél lazítjuk derekunkat és lábainkat még magasabbra tudjuk emelni.
Jótékony hatások
A Sáskaállás megerősíti a hasat, a hát alsó részét és a lábakat. Akár a többi hátrahajló póz, ez is masszírozza a belső szerveket, s ezzel biztosítja az emésztő rendszer hatékony működését, valamint megakadályozza a székrekedés kialakulását.
Nem ajánlott
Magas fokú csontritkulás esetén a hason végzett ászanák veszélyesek lehetnek, hiszen a lengőbordák a legtörékenyebbek ilyenkor. Ebben az esetben kérje ki oktatója tanácsát.
Akinek SPONDYLOLISTHESIS-se (csigolya csúszása) van, annak TILOS a hátra hajlás. Helyette csak lapos derekú nyújtást lehet végezni.
Kismamák nem végezhetik.
Mikor tanuljuk?
Ezt a gyakorlatot a jóga alaptanfolyam ötödik foglalkozásán tanuljuk.