Kobraállás (Bhudzsangászana)

„Ennek a póznak a gyakorlásául felébred a kígyó-istennő (Kundaliní erő)”
Gheranda Szamhitá

 

Bhudzsangászanában a fej és a törzs kecsesen hátrahajlik, akár a fejét magasra tartó kobráé.

Kivitelezés

Hason fekvő savászanában zárjuk a sarkainkat, kezeinket behelyezzük vállaink alá tenyérrel lefelé. Homlokunkon támaszkodunk, kilégzéssel a lábujjaktól a fejtetőig megnyújtózunk. Következő belégzéssel induljunk el a fejünkkel felfelé, először az orrot, majd az állat fordítva a mennyezet felé. Csak addig menjünk, amíg a két lapocka között érezzük a hatást.

Megtartás:
Egész gerincünk hátrahajlik, de közben a fejtetőn keresztül hosszan meg is nyújtózunk. Mintha a testet hosszabbra akarnánk nyújtani.

FONTOS a medence billentése, a mellkas nyitása (vállak lefelé és hátrafelé törekszenek) és a has finom behúzása. Így tudunk nyújtózni és óvjuk a derekunkat a sérüléstől.

Emlékezzünk a kobrának NINCS KEZE. Tehát a hát izmait használjuk, ha igazán kobraállást szeretnénk végezni, ne a karokon támaszkodjunk. Ezt könnyű ellenőrizni: ha véghelyzetben fel tudod emelni a tenyered a földről és a test meg sem mozdul, akkor jól csinálod.

Légzés:
Puha hasi légzés. Ezzel nagyon jól megmasszírozzuk a hasi szerveket.

Fókuszpont:
A szívcsakra. (Elől a mellkas közepén – itt a legnagyobb a nyitás, vagy hátul a két lapocka között – itt a legintenzívebb az izom-összehúzódás.)

Maradjunk így néhány mély légzésig, majd kilélegezve, az állat az utolsó pillanatig feltartva, lassan térjünk vissza kiindulóhelyzetbe.

A fokozatosság biztosítása:
Amennyiben nehéznek érzed az ászanát, először támaszkodj az alkarokra és úgy végezd (szfinx ászana). Tartsd be a fokozatosságot! Maradj abban a helyzetben, ahol a nyújtózás jólesik és kellemetlenség nélkül tudsz benne lélegezni!

A cél minden ászanában az, hogy jól érezd magad!

Jótékony hatások

A Bhudzsangászana mindig megnöveli a test hőmérsékletét, ezáltal elpusztítja a kórokozókat. A gerinc hátrafelé erősen megnyúlik, a körülötte lévő izmok erősödnek, a hasi szervek felfrissülnek és finom masszázsban részesülnek. Ez a póz kiválóan alkalmas a menstruációs panaszok megszüntetésére, valamint a székrekedés kiküszöbölésére.

Mentálisan a hátrahajló ászanák megnyitják a testet a külvilág felé. Serkentő, extroverziós hatásuk van. Segítik a belégzést, ezzel az élet elfogadását. Dinamikus pózok, melyek a gravitációval ellentétes irányba dolgoztatják a testet, ezért végrehajtásukhoz erő és energia szükséges.

Szvámí Szatjánanda Szaraszvatí tanításai szerint:

„akik nehezen hajolnak hátra, lehetséges, hogy félnek szembenézni az élettel, és szeretettel átadni magukat neki. Az általános félelmek ösztönösek, vagy kellemetlen múltbéli tapasztalatok következtében alakulnak ki. Ez a lelki szinten jelentkező merevség elfojtja a spontaneitást és ellentétesen hat a külső személyiségre. Az agyon és az idegrendszeren keresztül beépül a testbe és testi páncélnak nevezik. A hátrahajló ászanák lebontják ezt a páncélzatot.

Hatásaik egészen a mentális és a lelki test szintjéig terjednek, segítve a személyiség újraformálásának és újjáépítésének folyamatát.”

Segíti az energia egyenletes áramlását a testben.
Elősegíti a blokkolt érzelmek oldását.

Nem ajánlott

Magas fokú csontritkulás esetén a hason végzett ászanák veszélyesek lehetnek, hiszen a lengőbordák a legtörékenyebbek ilyenkor. Ebben az esetben kérje ki oktatója tanácsát.

Akinek SPONDYLOLISTHESIS-se (csigolya csúszása) van, annak TILOS a hátra hajlás. Helyette csak lapos derekú nyújtást lehet végezni.

Hasi sérv és gyomorfekély esetén.

Ismeretlen eredetű, gyulladásos (akut) derékfájdalmak esetén.

Kismamák nem végezhetik.

Mikor tanuljuk?

Ezt a gyakorlatot a jóga alaptanfolyam harmadik foglalkozásán tanuljuk.