Hatha Jóga Pradípiká tábor 2011

2011 nyarán vendégünk volt Szvámi Átma, Visnu-dévánanda közvetlen tanítványa.
A Hatha Jóga Pradípiká (HJP) írásművet dolgoztuk fel vele 9 napon keresztül.

Mindehhez a Ganésa Jóga-sziget árnyas kertje szolgáltatta a helyszínt.

Szvámi Átma 12 évet töltött Visnu-dévánanda mellett, aki a hatha jóga professzora volt. Ezt a címet Sivánanda mester adta neki. Visnu-dévánanda tökélyre fejlesztette a hatha jógát, a HJP írásműhöz magyarázatokat írt, ezek alapján tanított minket Szvámi Átma.

Mit jelent a hatha jóga?

HA – nap
THA – hold
JÓGA – egyesülés

Azaz a nap és a hold egyesítése. A „pradípiká” szó jelentése pedig kis lámpást jelent, a fényt, amely megvilágítja az utat.

A hatha jógát más néven kundalini vagy tantra jógának is nevezik, azaz nem a testtel foglalkozik, hanem az energiával. Célja, hogy felkészítse a fizikai testet, az elmét és a pránikus testet a meditációra és felébressze a kundalini energiát (a bennünk nyugvó spirituális energiát).

„Ha nem megy a meditáció, kezd el a hatha jógát, mely természetes módon fog elvezetni hozzá.”

Hatha Jóga Pradípiká tábor

 

Haha Jóga Pradípiká részei: 

  1. Jamák (erkölcsi irányelvek)
  2. Nijamák (jógi magatartására vonatkozó szabályok)
  3. Ászanák (jóga testhelyzetek)
  4. Kríják (tisztító gyakorlatok)
  5. Pránájámák (légző gyakorlatok)
  6. Bandák (energiazárak)
  7. Mudrák (kéz-, testtartások, melyekkel a pránát áramoltatjuk)
  8. Meditáció (fókuszban az ánahata (belső) hangok, melyeket akkor észlelünk, mikor az energiacsatornák kitisztultak)

 

A Rádzsa jóga 8 lépcsője közül az első négy a hatha jóga:

1. Jamák (erkölcsi irányelvek)
2. Nijamák (jógi magatartására vonatkozó szabályok)
3. Ászanák (jóga testhelyzetek)
4. Pránájámák (légző gyakorlatok)

 

A következő négy kríja jóga néven is ismeretes:

5. Pratjáhara (érzékek visszavonása az érzékek tárgyaitól)
6. Dhárana (koncentráció)
7. Dhjána (meditávió)
8. Szamádhi (tudat fölötti lét állapota)

Aki a hatha jóga segítségével felébreszti a kundalinit (a bennünk nyugvó spirituális energiát), annál automatikusan kikopnak a negatív tulajdonságok.
A kundalinit azonban nem elég felébreszteni, ébren kell tartani, sőt folyamatosan emelni egészen fel a szahászrara csakráig (fejtető energiaközpont). Ez rendszeres, kitartó gyakorlást és szigorú életmódot (táplálkozást) igényel.

Az öt legfontosabb mondat a HJP-ból:
1. célja, hogy előkészítse a meditációt,
2. jamák, nijamák nélkül nem fog menni,
3. gyakoroljuk az ásznákat és pránájámákat,
4. a hatha jóga nem fizikai gyakorlás, hanem energetikai gyakorlás,
5. az egész folyamat arról szól, hogy a pránát (életenergiát) és a kundalini saktit belevigyük a szusumnába (központi energiacsatornába).

A gyakorlatokat Bavanitól tanultuk meg, aki Németországban a YogaVidya-nál oktatókat tanít. Néhány gyakorlat, melyek mindenki egyéni gyakorlásába beépíthető:

Hatha Jóga Pradípiká tábor

Gyakorlás előtt végezzünk felajánlást: pl. az óra eleji énekek, vibrációjuk segítségével csatlakozunk a tanítvány láncolathoz, mely magától Istentől szállt alá. Azzal az attitüddel lássunk neki, hogy mindent amit végzünk felajánljuk mesterünknek, vagy Istennek.

Szidhászana – tökéletes póz: aktiválja a kundalini energiát, megtisztítja a 72.000 nádit, legjobb póz a pránájámákhoz  és meditációhoz.

Anuloma vilomaváltott orrlyukas légzés: ha minden nap 2 x 20 percig gyakoroljuk 3 hónap alatt megtisztulnak a nádik, ha csak 1 x 20 percig, akkor 6 hónap alatt tisztulnak meg a nádik.

A pránájámákat nem szabad melegben vagy napon végezni.

A pránájámával az érzékeket is az uralmunk alá vonjuk. A prána mindent felnagyít: pl. a gondolatokat – használjunk mantrát, figyeljük a levegő áramlását, a csakrákat. A prána erőt ad a gondolatoknak, ezért legyenek tiszta gondolataink. Figyelni a kell mindig a motivációra.

A HJP a táplálkozást sokszor említi, tehát nagyon fontos.

Kumbhaka – légzés visszatartás (a kinntartást ne erőltessük, mert az nem természetes). A legmagasabb szintű kumbhaka a kévala, mely természetesen jön létre, pl. meditációban.

Ha kitisztultak a nádik, hozzákezdhetünk a haladó technikákhoz. Ha betegségeink vannak végezzünk krijákat. A kriják a kapha tipusú betegségekre valók (túlzott váladék termelődésből fakadó betegségek), a szurja bhéta a váta betegségekre (száraz lehűlés, kevés váladék).

Bhandák – energia zárak, Mudrák – pecsétek, céljuk, hogy egyesítsék a napot és a holdat. Ez egyfajta „robbanást” eredményez, hő keletkezik, ami felébreszti a kundalinit. Amikor a kundalini a szusumnába megy, egy kegyelmi állapotba kerülünk.

Laja – feloldódás: az elme feloldása a nádában vagyis a belső hangokban. Ha jól szeretnél meditálni, emlékezz arra, hogy te tiszta lélek vagy, nem az elme, nem a test, és nem az érzékek. Amikor meditálunk az elme előáll mindenféle gondolatokkal. Nincs ezzel semmi baj, fogadjuk el, de ne foglalkozzunk vele. Szóham vagyok, csak a tanúja vagyok mindennek, én az Önvalóban nyugszom.