Szatjam – Igazság

SZATJAM – IGAZSÁG

Szvámí Sivánanda alapján.

Ha igazságban élsz, önkéntelenül fejlesztesz más nemes tulajdonságokat:

Az igazság 13 megnyilvánulása

  • Igazmondás
  • Kiegyensúlyozott látásmód, tárgyilagosság
  • Önkontroll
  • Lemondás
  • Megbocsájtás
  • Szerénység
  • Állhatatosság
  • Féltékenységtől érintetlen
  • Együttérzés
  • Jótékonyság
  • Az emberek Önzetlen szeretete, a jóság
  • Önuralom
  • Nem ártó magatartás

Ezek az erények, melyek látszólag különböznek egymástól, külön-külön az igazság egy-egy részét bírják, összességükben pedig megformálják azt. Ha az igazság ösvénye tiszta, és jól kitaposott, minden más elvégeztetett.

Az igazság az élet törvénye, létra, melyen magasabb értékeket érhetsz el. Erőt ad, hogy kiállj nemes alapelvekért, fejleszti igazságérzékeidet.

Az igaz ember nem aggódik, elméje nyugodt, közösségében tiszteletet élvez. Szavaiban erő lakozik, odafigyelnek rá, képes csoportokat, tömegeket befolyásolni.

Mondj igazat, de tedd ezt úgy, hogy ne érezze azt kellemetlennek, akinek mondod, és ne mondj kedves, hízelgő hazugságokat, ez az örök érvényű törvény.

Az Igazság – Erőszakmentesség (Ahinszá).

Az életben tehát számos alkalommal el kell nyomnunk véleményünket, érzelmeinket, gondolatainkat, még tudásunk kifejezésének vágyát is. Milyen szabályhoz tarthatja akkor magát az, aki ragaszkodik az igazsághoz?

  • Sohasem szabad valótlant állítani.
  • Észben kell tartani, hogy az igazság elhallgatása lehetőség szerint mindig hazugság, s így mindig komoly erkölcsi megfontolást igényel.
  • Fontos, hogy ha az ember úgy dönt, elhallgat valamit, ezt sohase személyes érdekből, hatalomvágyból tegye.
  • Az igazság visszatartásának döntését mindig arra a felismerésre kell alapozni, amire annak a személynek van szüksége, akitől visszatartjuk az igazságot.
  • Más szükségleteinek felismerése rendkívül összetett és felelősségteljes folyamat, amelyet csak akkor végezhetünk el bölcsen, ha szeretet él bennünk az érintett fél iránt.
  • Más ember szükségleteinek a felmérésében elsőrangú annak a megítélése, hogy az érintett személy milyen mértékben tudja az igazságot felhasználni saját lelki fejlődésében, s szem előtt kell tartanunk, hogy az emberek ezt a képességet többnyire nem jelentősége szerint értékelik.

Légy őszinte! Minden, amit igazság megteremtéséért tehetsz, benne van ebben az egy parancsban. Minden helyzetben légy őszinte önmagadhoz, és a világhoz. Ne rejtsd véka alá a gondolataidat! Légy nyílt, légy egyenes, légy tárgyilagos, légy lényegre törő! Légy bátor, amikor kifejted a nézeteidet!

Tarts ki az igazad mellett! Ne élj vissza azok bizalmával, akik számítanak rád! Tartsd be az ígéretedet, még akkor is, ha az sokba kerül neked! Az adott szó mindennél fontosabb.

Soha ne add beleegyezésedet sietve! Gondolkodj! Latolgass! Mérlegelj! Mondd azt, hogy „Engedd meg, hogy alaposan átgondoljam a dolgot, és később válaszoljak.” Így elkerülheted, hogy mintegy „belerángassanak” valamibe.

Ne ígérj felelőtlenül, inkább mondd azt: „Megpróbálom. Alaposan meg fogom fontolni a dolgot”! Ha így teszel, megmenekültél attól, hogy a gond, a bánat és a megbánás örvénye magával ragadjon.

Hazudni bűn. Aki valótlant állít, az elveszíti mások bizalmát. Az emberek még akkor sem hisznek majd neki, amikor igazat mond. Aki gyakran mond valótlant, abban az ismétlődő hazugságok mélyen gyökerező szokást alakítanak ki. Nem ritka, hogy az emberek egy korábbi lódításuk palástolásához kényszerülnek további hazudozásra. A hazugság leplezése hazugság által további hazugságokhoz vezet.

„Ha mindig igazat mondasz, semmire sem kell emlékezned.” –Mark Twain

A bűn bűnnel fedése további bűnök elkövetését eredményezi. A hazug ember gyáva. Az igazság megmásítása a biztos jele a gyávaságnak. Mondj igazat, és bátorságod erősödni fog!

Az igazság erős és félelemmentes. Az igazság megáll önmagában. Határozott és aggodalomtól mentes. Időben és térben határtalan. Félelemmentes, szabad madár az égen. Nincs tekintettel sem rendre sem rangra. Ereje önmagában van, kiállja a próbát még akkor is, ha képviselői kisebbségben vannak. Az igazság leginkább a mezőn átvezető úthoz hasonlítható, míg a hazugság a tüskés bozótoson át vivőhöz.

Az, aki szabad folyást enged a hamis gondolatainak, életének minden percét rejtett félelemben éli, remény hiányában, szorongva, hogy valami nagyon rossz történhet vele. Az igazság egy másik ösvény, mely hosszabb távon bizonyosan elvezet a sikerhez. Egyenes út, melyet nem kereszteznek bizonytalan válaszutak.

A mindennapok forgatagában megvalósíthatatlannak tűnhet, hogy szorosan az igazság ösvényén járj, de ha eszményednek, távolabbi életcélodnak tekinted, és így alkalmazod, a helyes utadon maradsz. Minden kő, melyben véletlenül elbotolhatnál, porrá válik, ahogyan töretlenül haladsz tovább célod felé.

Nem sérti meg az igazmondás alapelveit az anya, aki gyermeke figyelmét gondoskodó szeretettel irányítva mondja: „Elvitte a cica a cukorkát!”, miközben ő maga is borzasztó szomorúnak látszik.

Szavahihetőséged megmarad, ha szándékod az, hogy nem akarsz mások dolgába avatkozni, megsérteni az érzéseit, ártani valakinek, vagy esetleg tönkretenni valakit. Ha valamilyen ürüggyel elutasítasz egy kisebb összeg kölcsönzését kérőt, ha elhárítod, hogy kölcsön add a tollad, mert éppen nem akarod odaadni, ezek nem számítanak hazugságnak.

A hétköznapi embernek, a moralistának és a spirituális gondolkodónak más-más elképzelései vannak az igazságról. A moralista számára az igazság eredménye számít. Ha egy hazugsággal ártatlan emberek életét lehet megmenteni, az ő szemében ez a helyes út, mert ez jár a legnagyobb előnnyel. Ha az igazság kimondása több ember számára ártalmas, a moralista ezt helytelennek tartja.

A spirituális gondolkodó számára Brahman az igazság, e világ pedig csupán illúzió. A világunk hamis, az Abszolút igaz. A világunk az egón és a nemiségen keresztül mutatkozik meg, az Abszolút az önmagában teljes, az eredendő Önvaló.

A szent írások hangsúlyozzák: „Mondj igazat! Az igazság maga a győzelem, a valótlanság soha sem az.” Isten az Igazság, és az Igazság az igazmondás által teljesedik be. Az igazmondó gondtól, szorongástól mentes, elméje nyugodt. Ha valaki tizenkét éven át igazat mond, elnyeri a Beszéd Tökéletességét, azon túl bármit is mond, az megtörténik. Az ilyen ember szavaiba erő költözik.

Figyeld meg, hogy általad tisztelt emberek hogyan mondanak ki igazságokat! Tanulj tőlük!
Meríts erőt azoknak az életéből, akik mindenüket feláldozták az igazságért!
Írd fel kis cédulákra, hogy „Mondj igazat”, és helyezd el otthonod különböző pontjain, hogy mindig szemed előtt legyen, és óvjon a nem-igazmondástól.
Jegyezd fel spirituális naplódba, amikor kiálltál valamiért, és jutalmazd meg magad valamilyen aprósággal!
Ha hazugságon kaptad magad, legyen a jutalom egy rövidebb böjt. Meglátod a bejegyzéseid száma folyamatosan csökken, és igaz emberré válsz.

Hasonló tanításokat ide kattintva olvashatsz.