Íjállás (Danurászana)
„AUM a nyíl, benne vessző a lélek, s Brahman célja a nyílvesszőnek.” – Szvámí Vishnu-dévánanda
Az Íjállás vagy Danurászana egyszerre emeli fel a test felső és alsó részét, így tehát ötvözi a Kobra- és a Sáskaállás mozdulatait, egyúttal ellensúlyozza az Ekeállás és az Előrehajlás hatásait. Mint a vadász, aki éppen meghúzza íját, ennél az ászanánál a kezünk és karjaink segítségével felhúzzuk lábunkat és törzsünket a levegőbe, s így testünk félkörívet alkot.
Kivitelezés
Feküdjünk hasra, fejünket helyezzük a földre! Belélegzés közben hajlítsuk be a térdeinket, kezünkkel nyúljunk hátra, és kulcsoljuk át bokánkat. Lélegezzünk ki! Belégzéssel emeljük fel fejünket és mellkasunkat a földről, és ezzel egyidőben húzzuk fel lábainkat is a levegőbe. Homorítsunk és nézzünk felfelé! Végezzünk háromszor mélylégzést, majd engedjük vissza magunkat!
Jótékony hatások
Az Íjállás segítségével hátizmaink erősödnek, gerincünk rugalmas marad, tartásunk tökéletesedik, és vitalitásunk is megnövekszik. A test súlyát optimális értéken tartja, a hason eltávolítja az ott lerakódott zsírokat, s biztosítja emésztőrendszerünk és nemiszerveink egészséges állapotát. A Hintázó Íjállás különösképpen jótékony masszázsban részesíti a belső szerveket.
Nem ajánlott
Az íjállás magas fokú csontritkulás esetén a hason végzett ászanák veszélyesek lehetnek, hiszen a lengőbordák a legtörékenyebbek ilyenkor. Ebben az esetben kérje ki oktatója tanácsát.
Akinek SPONDYLOLISTHESIS-se (csigolya csúszása) van, annak TILOS a hátra hajlás. Helyette csak lapos derekú nyújtást lehet végezni.
Kismamák nem végezhetik.
Mikor tanuljuk?
Ezt a gyakorlatot a jóga alaptanfolyam hetedik foglalkozásán tanuljuk.