Jóga és egészségkultúra
Az egyedülálló Jóga-Sásztrákat (a jóga szent iratait) az ősi India zseniális risijei (bölcsei) és szentjei kísérletezték ki. Egyedisége abban áll, hogy szintézisben látja az embert, s átfogó gondolatokkal és technikákkal igyekszik tökéletesíteni az emberi egészség, elme, élet és tudat minden szintjét.
A jógagyakorlatok sokoldalú jellege, rendkívüli fiziológiai hatásuk, megelőző és gyógyító értékük, a mentális eredmények és az erkölcsi és szellemi hatások – melyeket sosem különíthetünk el az ászana gyakorlás halmozódó jótékony hatásaitól – mindezek szigorú összhangban vannak ama tudományos jógairatokban lefektetett elvekkel, melyeket nem kéne szem elől téveszteni, s ez által a jógát pusztán a testi egészség elérésének eszközévé tenni.
Alapvetően a jógatechnikák szintézise az, ami megtestesíti nem csak a számos módszert, melyek teljesen megelevenítik a testet, hogy az megőrizze erejét, energiáját, vitalitását; hanem ellenőrzés alá vonja az elme kifelé irányuló hajlamát is, javítja az intellektuális képességeket, de ezek mellett szintén magában foglalja a meditációt és az önmegvalósítás folyamatát, melyekhez az ászanák és a pránájámák megteremtik az egyéni feltételeket és képességeket.
A meditáció megnyitja az intuitív tudás sugárútjait, higgadttá, nyugodttá, ragyogóvá teszi az ember egész pszichikai természetét, extatikus belső érzést ébreszt, s a meditáció által a jóga-tanítvány kapcsolatba kerül saját Isteni forrásával, a Legfelső Purusával, s e kapcsolatban rejlik az emberi élet végső értelmének tökéletes beteljesedése, s e kapcsolat kibontakozása az egyedi ember tökéletesedésével jár.
Bizonyos meghatározott tudományos elveket alapul véve, egyes jógagyakorlatok a testet előre, hátra, illetve oldalra hajlításban és döntésben részesítik, mások kifejezetten a gerinc oldalirányú mozgását segítik, megint mások a pajzsmirigy egészségét segítenek megőrizni, vagy az agyat látják el vérbőséggel, és számos emésztőszervet segítenek megerősíteni. Míg a szokásos testgyakorlás általában az izmokat fejleszti, a jógagyakorlás hozzájárul a belső szervek, például a máj, az epe, a hasnyálmirigy, a belek, a szív, a tüdő, az agy és a test fontos mirigyeinek harmonizálásához.
Egyes ászanák az emésztést segítik, és javítják a vérellátást a test bizonyos részein, ezáltal fokozva a vesék, a máj, és a zsigerek hatékony működését. Azonban India ősi risijei nem csak azért hozták létre ezeket az ászanákat, hogy a gyakorlókban segítsenek az egészséget, erőt és vitalitást magas szinten megőrizni, hanem hogy segítsék és továbbfejlesszék erkölcsi fejlődésüket és spirituális előrejutásukat a légzésszabályozás és az elmére gyakorolt hatásuk által.
Ideális emberré mind a fizikai, mind a mentális, az erkölcsi és a spirituális erők birtoklása tesz. A civilizált embernek szüksége van erkölcsi erőre; s a kultúra minden kifejeződése feltételez bizonyos mértékű spirituális erőt; s a spiritualitás tudatos művelése kéne, hogy legyen minden olyan embernek a célja, aki hajlandó eltűnődni az emberi élet korlátain, felfedezni élete célját és jelentőségét, s hajlandó be is teljesíteni ezt a célt. A boldogság szüntelen kutatása értelmetlen tökéletes egészség nélkül; s nem volna lehetséges eme egyedien létrejött módszerek nélkül, melyek teljes mértékben megszüntetnek minden olyan külső és belső állapotot, melyek károsítják az egészséget, vagy kellemetlenségeket okoznak, valamint, kecses, energikus és ruganyos testet, s higgadt elmét biztosítanak, továbbá elvezetnek a sorsszerűen bekövetkező magas erkölcsi természethez, az önmegvalósításhoz, vagy önismerethez.
– Szvámí Sivánanda
Hasonló tanításokat ide kattintva találsz.