Kismamajóga
Kismamajóga
A kismamajógát ajánljuk minden olyan kismamának, aki egészséges várandósságra, könnyű szülésre, a szülést követő gyors regenerációra vágyik. Szeretne továbbá egy érzékeny, gyöngéd és szoros kötődésre alapuló kapcsolatot kialakítani kisbabájával.
A kismamajógát minden 14. hetet betöltött, egészséges kismama orvosával egyetértésben gyakorolhatja. Nem szükséges sem jógában, sem pedig más sportágban szerzett korábbi tapasztalat.
A kismamajóga segít abban, hogy várandósságunk és a gyermek kihordása a lehető legkellemesebb legyen, s már a kezdet kezdetétől pozitív körülményeket biztosít a születendő baba számára.
A relaxáció, légzőgyakorlatok és a meditáció segítséget nyújtanak abban, hogy az egész folyamatot nagyobb önbizalommal és nyugalommal tudjuk megközelíteni.
A jóga megtanít arra, hogyan nézzünk nyíltan, félelem nélkül szembe a vajúdással, hogyan éljünk a jelenben, és hogyan tudjuk az eseményeket úgy elfogadni, ahogy azok maguktól jönnek. A gyakorlás eredményeként nemcsak a várandósságot, a vajúdást könnyíthetjük meg, hanem a lehetséges problémákat is higgadtan tudjuk kezelni, mivel erőnk kimeríthetetlen forrásából táplálkozik. A meditáció különös fontossággal bír a várandósság ideje alatt, segítségével megszabadulunk minden félelmünktől és rossz érzésünktől.
Főleg az első gyermeknél nagyon fontos, hogy az ászanákat (testhelyzeteket), pránájámákat (légzőgyakorlatokat) és meditációt rendszeresen gyakoroljuk: miután a baba megérkezik biztos nagy hasznát vesszük majd kitartásunknak, és sikerül felülkerekednünk a stresszes, leterhelt időszakokon.
A jóga olyan erőforrást jelent, amelyből merítve egy nő még szeretőbb és odaadóbb anyává válhat.
Felépítés
- Ráhangolódás/Meditáció: Célja, hogy magunk mögött hagyjuk a nap esetleges fáradalmait, feszültségeit és ráhangolódjunk a testünkre, és kisbabánkra.
- Bemelegítés: Testünk előkészítése a gyakorlásra.
- Ászanák: Ülő és/vagy álló gyakorlatok, melyek ez-esetben folytonos könnyed mozgásban végzett gyakorlatokat jelentenek. A gyakorlás során nagy hangsúlyt fektetünk a várandósság és a szülés alatt jelentősen igénybe vett testrészekre. Ezeket erősítjük és biztosítjuk egészséges működésüket (pl. gerinc, hát-, váll-, karizmok, csípő, medence, belső szervek stb.)
Az ászanák gyakorlásával elejét vehetjük, illetve megszüntethetjük a várandósság során felléphető kellemetlenségeket (derék- és hátfájás, fejfájás, isiász, végtagok zsibbadása, visszértágulat, izomgörcs, elhízás, terhescsíkok stb.) - Gátizomtorna: Kulcsfontosságú izomcsoport edzése, mely biztosíthatja a gyorsabb, könnyebb tágulást a vajúdás és a szülés alatt, az esetleges gátmetszés nélküli szülést és gyors regenerációt a szülést követően.
- Pránájámák (légzőgyakorlatok): Segítenek a lazításban, a fáradtság és a feszültség oldásában, a tüdőkapacitás teljes kihasználásában (ezáltal több oxigénhez jut a baba is), továbbá a fájdalomkezelésben a vajúdás és a szülés alatt.
- Relaxáció: Nyugtatóan ható teljes ellazulást biztosít testileg, mentálisan és lelkileg, mely alatt a babával is kapcsolatba lépünk. Segít a szüléssel, várandóssággal kapcsolatos esetleges félelmeink kezelésében, az álmatlanság megszüntetésében és a pozitív szemléletmód kialakításában.